Układanie klinkieru na elewacji krok po kroku
Płytki klinkierowe znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są jednym ze skutecznych sposobów na trwałą i piękną elewację, która współgra zarówno z nowoczesną architekturą, jak i klasyczną bryłą budynków. Ułożenie klinkieru na elewacji nie jest trudne, jednak wymaga doboru odpowiednich materiałów oraz właściwego przygotowania podłoża. Wyjaśniamy, jak prawidłowo ułożyć klinkier na elewacji.
Czym jest klinkier?
Płytki i cegły klinkierowe to jedne z chętniej stosowanych materiałów wykończeniowych, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, jako np. element wykończenia ścian, filarów i kominków oraz na zewnątrz budynków, czyli m.in. na elewacji. To tworzywo ceramiczne wytwarzane jest z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300˚C. Temperatura wypalania wyższa niż w przypadku cegły tradycyjnej zapewnia lepsze właściwości fizyczne. Proces produkcji klinkieru sprawia, iż produkty te posiadają minimalną nasiąkliwość i bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Wyroby klinkierowe są odporne na mróz, czynniki atmosferyczne i chemiczne. Klinkier, podobnie jak i inne rodzaje materiałów wykończeniowych, powinien być układany na odpowiednio przygotowanym podłożu i z zastosowaniem właściwie dobranego spoiwa, czyli zaprawy i dopełniającej wykończenie elewacji fugi.
Jak układać klinkier na elewacji?
Klinkier może być układany bezpośrednio na tynku oraz na wełnie i styropianie. Zanim przystąpimy do układania klinkieru, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię ściany.
W przypadku mocowania klinkieru na tynku niezbędne jest oczyszczenie podłoża poprzez usunięcie jego luźnych fragmentów, zabrudzeń oraz innych niedoskonałości.
W celu uniknięcia problemów podczas montażu płytek warto zastosować odpowiednio dobrany grunt. Następnie przychodzi czas na nałożenie kleju lub zaprawy do klinkieru. Nie może to być produkt niskiej jakości, bo wówczas istnieje ryzyko wystąpienia na elewacji nieestetycznych, białych wykwitów wapiennych. Klinkier mocujemy na właściwie rozrobionej zaprawie, wyznaczając linie pomocnicze i rozpoczynając od naroży oraz pozostawiając odstęp na fugi. Aby uniknąć konieczności docinania płytek na narożach, można zastosować ułatwiające pracę płytki kątowe. Ostatnim etapem jest fugowanie. Zadanie to ułatwia wybór zaprawy o uniwersalnym zastosowaniu, która nadaje się zarówno do prac murarskich, jak i do fugowania. Aby elewacja zyskała naturalny wygląd, zalecane jest mieszanie cegieł z różnych palet materiału. Gotową elewację należy zabezpieczyć na czas wiązania zaprawy za pomocą siatek chroniących przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. zbytnim przegrzewaniem, wiatrem lub opadami.
W przypadku układania klinkieru na wełnie lub styropianie przygotowanie podłoża wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim, musi ono zostać pokryte warstwą kleju elastycznego z siatką zatopioną w połowie jej grubości. W tym przypadku przed przystąpieniem do montażu klinkieru trzeba także wykonać kołkowanie materiału termoizolacyjnego. Teraz można przystąpić do układania płytek lub cegieł klinkierowych zgodnie z powyższą instrukcją, pamiętając o wyznaczeniu linii pomocniczych, zachowaniu odstępu na fugi oraz zabezpieczeniu gotowej elewacji przed wilgocią.